Jak správně pečovat o břitvu na holení
Čtvrtek 20. 2. 2020
Holení s břitvou patří k opravdovým nezapomenutelným zážitkům. Aby bylo holení vždy spojeno pouze s příjemnými pocity, je nutné mít holicí břitvu vždy dokonale připravenou a toho je možné dosáhnout pouze tehdy, pokud se břitvě věnuje správná péče a je dobře ošetřovaná.
Doporučujeme dodržovat tato pravidla :
Po použití se musí holicí břitva především opláchnout čistou tekoucí horkou vodou a pak se nechá dokonale oschnout. Je velmi důležité nedotýkati se ostří břitvy !! Na ostří ani na střence (rukojeti) nesmí zůstat žádné viditelné otisky prstů, které se opatrně odstraní čistým měkkým hadříkem. Pozor také na dezinfekční prostředky a kyselé látky, které rovněž poškozují ostří i střenku břitvy. Pokud se břitva delší dobu nepoužívá, doporučuje se před jejím uložením potřít ostří řídkým olejem, který neobsahuje žádné kyselé přísady a pryskyřice. Rovněž je důležité vždy střenku břitvy důkladně očistit a zbavit jí zbytků holicích přípravků a to jak zvenku, tak i zevnitř a poté důkladně osušit. Když je břitva takto ošetřena, je možné ji teprve zabalit a uložit.
Rovněž pro obtahování břitev na koženém řemenu platí důležitá pravidla : mezi dvěma holícími cykly musí ostří břitvy zůstat minimálně 48 hodin v klidu, ještě lépe několik dnů. Holiči "ze staré školy" dobře věděli, že "ostří roste", to znamená, že mikroskopicky rozeznatelné zoubky na extrémně jemném ostří vypadají jako zuby hřebenu. Při holení se vlivem namáhání ohýbájí, ale poté se díky své pružnosti vrátí do své původní polohy a ostří se "protáhne". Po odložení břitvy po holení dojde ale také časem k takzvanému ochabnutí ostří, kdy se vlivem vnitřního pnutí materiálu ostří mírně prohne. Proto se břitva před holením připravuje - obtahuje - na koženém obtahovacím řemenu, aby se ostří napřímilo. Tím dojde také k vyhladí neznatelných zoubků na ostří a takto připravené ostří je opět ostřejší než žiletka.