Jak si vybrat správný žiletkový holicí strojek
Čtvrtek 30. 1. 2020
Holicí strojky na žiletky jsou výbornou alternativou k elektrickým holicím strojkům. V čem se liší a k jakému účelu se nejlépe hodí se můžete dozvědět zde.
Holicí strojky na klasické žiletny se snadno používají a fungují podle stálého osvědčeného principu po celá desetiletí. Většina strojků používá komerčně dostupné žiletky „se dvěma břity“, ale objevily se i různé strojky s jiným řešením. Některé holicí strojky jsou pro všestranné použití, zatímco jiné jsou velmi specializované nástroje. Tento krátký průvodce by vám měl posloužit tak, abyste dokázali strojky od sebe odlišit a vybrat si ten vhodný strojek.
Holicí strojek na klasické žiletky se skládá z hlavy strojku se šroubením, držadla různého provedení a samozřejmě holicí žiletky. Hlava holicího strojku se pak skládá z lože na uložení žiletky a plné lišty nebo hřebenu se zoubky.
Německá Firma MERKUR Solingen vyrábí řadu velmi kvalitních holicích strojků jak s plnou uzavřenou lištou tak i s hřebenovou.
Typ hlavy holicího strojku :
1. Hlava s uzavřenou plnou lištou :
Holicí strojky, které jsou takto navrženy jsou určeny především pro každodnní hladké a jemné holení, kdy vousy nejsou ještě příliš dlouhé. Uzavřená plná lišta snižuje riziko poranění a proto se tento typ doporučuje pro začátečníky.
Holení s tímto strojkem je velmi jednoduché. Přiložíte hlavu strojku s lištou na pokožku a přejíždíte po tváři bez tlaku. Oříznuté vousy se zachytí v mezeře mezi žiletkou a hlavou strojku. Tyto zbytky vousů a holicího mýdla se pak snadno odstraní pouhým propláchnutím pod proudem vody z kohoutku.
2. Hlava s hřebenem se zoubky :
Holicí strojky s otevřeným hřebenem se zoubky jsou rovněž velmi oblíbené. Liší se však poněkud v chování při holení od modelů s uzavřenou plnou lištou. Pokud máte delší nebo velmi silné vousy, dosáhnete s tímto designem lepších výsledků. Se strojkem s otevřeným hřebenem se oholí zvláště důkladně a čistě i méně zkušený uživatel, protože zbytky mýdla a vousy mohou hřeben se zoubky jen stěží ucpat. Tato vlastnost je také dobrou volbou pro holení vlasů. Kromě toho hřeben se zoubky vede vlasy směrem kolmo k ostří a tím se dosáhne důkladnějšího oholení. Tento model je také vhodnější pro tělesnou hygienu při úpravě nebo holení chloupků na těle.
3. Hlava s regulací předpětí žiletky :
Holicí strojky MERKUR Solingen modely PROGRESS a FUTUR se mohou pyšnit speciálním esem. Mají nastavitelnou vzdálenost mezi hlavou a ložem žiletky, což znamená, že můžete změnit geometrii mezi břity žiletky a hlavou strojku krátkým pootočením rukojeti. Změní se tak úhel sklonu žiletky a velikost mezery. Můžete se tedy svobodně rozhodnout o důkladnosti oholení a najít správné nastavení v závislosti na požadovaném výsledku. Také se tím může prodloužit životnost žiletky, která pod jiným úhlem je ještě funkční. Někteří z našich zákazníků zahajují začátek holení s agresivnějším nastavením a upravují sklon ostří při druhém holení, aby dosáhli nejlepších výsledků. Tak se stává klasické mokré holení uvolněným a bezbolestným rituálem s vynikajícím výsledkem.
4. Torzní hlava :
Holicí strojek s takzvanou torzní hlavou je velmi speciální typ holicího strojku ( modely MERKUR 37 001 a MERKUR 39 001 ). Je charakteristický tím, že hlava s uzavřenou plnou lištou je částačně zkroucená. Tím dojde ke zkroucení žiletky a také k jejímu zpevnění. Ostří žiletky má pak agresivnější úhel náběhu a je pevnější. Takové diagonální nastavení žiletky má efekt v důkladnějším oholení, takže ho doporučujeme pro silný růst vousů nebo velmi pevné strniště. S holícími strojky byste však již měli mít trochu zkušeností, abyste mohli přednosti tohoto modelu ocenit a plně využít ve svůj prospěch.